Moje codzienne smutki i radości :)

Uważam, że powinno się zmienić trochę lektur. W ogóle nie rozumiem sensu czytania rzeczy takich jak "Konrad Wallenrod" bądź "Kordian". Przy tym drugim nieźle się uśmiałam jak chmurka bohatera do Polski zaniosła (jak jakiegoś Son Goku) i on z niej zeskoczył drąc się: "Polacy!!!!!!!!!!!". Tragiczne. Za to podobają mi się: "Zbrodnia i kara", "Lalka", "Mistrz i Małgorzata". Książki powinny nas czegoś uczyć, mówić o istotnych rzeczach. Prądy narodowowyzwoleńcze nie docierają już do umysłów licealistów

Pamiętam,że po przeczytaniu +/- 20 stron "Ani z Zielonego Wzgórza" mój mózg odmówił mi posłuszeństwa i dałem sobie spokój
Ulubione lektury? - "Inny Świat" "Rozmowy z katem" "Proces" "Zbrodnia i kara"

hehe. jak można było chłopców z placu broni opuścić

A moim skromnym zdaniem "zbrodnia i kara" mimo że świetna lektura, nie dorasta do pięt "mistrzowi i małgorzacie"


1.5 (no albo mniej) gier które wzialbys na bezludna wyspe?
Seria GTA (bo nigdy mnie nie nudzi), saga Gothic i pewnie multum innych rpg na które teraz nie mam czasu.

Co sądzisz o "Pokochała Toma Gordona" Kinga?
Słabe. King wielokrotnie udowadniał, że z najgłupszego tematu potrafi zrobić coś wielkiego, ale w tym przypadku wybitnie mu nie wyszło. Choć jak na Kinga wyjątkowo krótki materiał, wynudziłem się przy tym jak mops.

Czytałeś jakies książki James'a Herbert'a? Jeśli tak, co o nich myślisz?
Dawno temu i nieprawda :) Tzn. w czasach licealnych. Pamiętam Mgłę, pamiętam Jonasza, coś jeszcze z pewnością by się znalazło. Utkwił mi w pamięci jako pisarz horrorów ze środkowej półki – kilka szczebli powyżej Harry'ego A. Knighta czy Guy'a N. Smitha (to dopiero był tandeciarz), ale i w tyle za najlepszymi.

Jaka była Twoja ulubiona lektura szkolna? A jakiej nienawidziłeś?
Zbrodnia i Kara. Tyle że w liceum ekonomicznym miałem przyciętą listę lektur i najlepsze rzeczy (jak Dostojewski czy Bułhakow) jakiś geniusz wywalił z listy. A czego nienawidziłem? Niczego, jak mnie coś nudziło, to po prostu tego nie czytałem. Generalnie nie podchodził mi polski pozytywizm (z Orzeszkową na czele). W tym koszmarnym paśmie nudy są oczywiście pozytywne wyjątki (Lalka chociażby).


To znaczy że ministerstwo idzie w dobrym kierunku i jeszcze dostaje za to .[bo jeśli doprecyzowali,to dodali]

To nie ma nic wspólnego z polityką ministerstwa. Ta podstawa programowa to obecna wersja, nie giertychowski projekt nowego kanonu lektur. A decyzja CKE, że tą wybraną powieścią ma być Zbrodnia i Kara sięga pewnie samego początku nowej matury.


ludzie są wakacje a wy o lekturach piszecie ale ok. moją ulubioną lekturą była Zbrodnia i kara, a tą która mi się nie podobała to O sierotce Marysi i krasnoludkach, albo jakoś tak
Właśnie masz racje, mamy wakacje, a wy tu o książkach znaczy się o lekturach, ale spoko moja ulubiona książka to "Zemsta", "Zbrodnia i Kara", "Lalka" i wiele innych.

3 x Dobraczyński :o (wymienił Fausta, Wetera, "Inny świat", "Proces" "Zbrodnię i karę"? Wielka szkoda. No, ale pewnie nasz premier sądzi, że Goethe czy Kafka nie są wystarczająco dobrzy. W końcu lektury mają za zadanie wpajać chrześcijańskie tradycje i być "wielkim ładunkiem patriotyzmu" :mad:

Mam do sprzedania następujące lektury (bez opracowań) :
Zofia Nałkowska, Granica - 6zł
Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata - 14zł
Tadeusz Borowski, wybór opowiadań - 4zł
George Orwell, Rok 1984 - 12zł
Tadeusz Różewicz, Kartoteka - 5zł
Sławomir Mrożek, Tango - 10zł
Ryszard Kapuściński, Cesarz - 12zł

Lektury z opacowaniami :
Adam Mickiewicz, Dziady - 2zł
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz - 3zł
Juliusz Słowacki, Kordian - 2zł
Stanisław Wyspiański, Wesele - 2zł
Bolesław Prus, Lalka - 5zł
J. W. Goethe - Cierpienia Młodego Wertera - 2zł
Stefan Żeromski, Przedwiośnie - 3zł
William Szekspir, Makbet - 2zł
Gabriela Zapolska, Moralność Pani Dulskiej - 1zł
George Byron, Giaur - 1zł
Wolter, Kandyd - 1zł
Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni - 2zł
Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i Kara - 7zł
Homer, Illiada - 3zł

Wszystkie książki w stanie bardzo dobrym/dobrym. Używałem je sporadycznie podczas przygotowania się do mojej matury w zeszłym roku. Jeżeli jest ktoś zainteresowany zakupem, wystawiam wszystkie pozycje które go interesują na allegro jako zestaw z przedpłatą na konto. Koszt przesyłki 5-10zł w zależności od ilości zakupionych książek. Polecam wszystkim tegorocznym ( i nie tylko :) ) maturzystom.

Oprócz tego zachęcam do udziału w moich aukcjach : http://allegro.pl/sh...hp?uid=11786728.

Rzeczywiście, w porę się obudziłeś ;-). Temat jest o tyle fajny, że "istotę człowieczeństwa" przy odrobinie dobrych chęci możesz wyłuskać z każdej książki. Ale... masz jakiś konkretny pomysł co do tego cytatu? Każą ci uczynić te słowa punktem wyjścia do rozważań - pamiętaj, że matura z polskiego to w 10% inwencja twórcza, a w 90 sucha realizacja tematu.
Co do samej istoty człowieczeństwa: ze szkolnych lektur (podobno komisja patrzy na nie przychylniej) stawiałabym na "Zbrodnię i Karę" i wspomniany "Proces". (Jeśli chodzi o "Zbrodnię": mam na myśli samą koncepcję nadczłowieka, z czego można się ładnie odnieść do nietzscheanizmu.) Możesz faktycznie odnieść się do Boga - w końcu człowiek zawsze poszukiwał w tych rejonach "sensu" i "istoty" - albo miłości: tu masz całą gamę tekstów romantycznych/preromantycznych do wyboru, chociażby sztandarowe "Cierpienia Młodego Wertera". Albo - jeszcze lepiej - "Faust": zgłębianie wiedzy z różnych dziedzin jako sposób na odnalezienie sensu istnienia, nieudany zresztą, z czego potem gładko przechodzimy do "prawdziwym sensem jest miłość" (albo coś w ten deseń). Do wyboru do koloru.
Ale, jak pisałam, nie wiem, w jaki sposób interpretujesz cytat z tematu.

Co do literatury przedmiotu, to już dłuższa praca: na razie możesz po prostu wpisać tytuły wydanych opracowań nt. wybranych książek/epok, z których pochodzą. Byleby cokolwiek mieć. tutajpoczkategori