Moje codzienne smutki i radości :)


jest to wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i składa sie go w powiatowym centrum pomocy rodzinie , przynajmiej u nas. składasz dokumentacje z przebiegu choroby i wypełniony wniosek przez lekarza np. pediatre , alergologa, i jest jakas komisja.
i też zabardzo sie nie orientuje bo czekamy na testy skórne . jest to ok 140 zl miesięcznie i tak słyszałam ze jak sie ma go przyznanego to sie dostaje dofinansowanie na wyjazdy do senatorium.


Rzeczywiście -tak jest. Kiedyś wniosek składał się z 3 kwestionariuszy: 1 musiał wypełniać pracownik socjalny GOPS , jeden opiekun dziecka a jeden lekarz prowadzący. Z tym, że druk od lekarza musiał mieć wazność 1 miesiaca (jak dobrze pamiętam).
KOmisja skłąda się z lekarza, pracownika socjalnego i innych specjalistów. O ile nic nie pomieszałam to bardziej szczegółowych informacji mozesz dowiedzuieć się w Powiatowym Zespole d/s Orzekania o Niepełnosprawności działającym najczęściej przy PCPR.a zasiłek teraz wynsi 153zł.


a to nie jest tak że od złożenia wniosku?
orzeczenie mamy od lipca 2009 (Domi urodzona w kwietniu 2009) wniosek złożony w kwietniu 2010 (w 2009 ze względu a próg dochodowy, a te trzy miesiące 2010 byłam na wychowawczym) w maju otrzymałam pierwszą wypłatę zasiłku za kwiecień i maj. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne mamy wypłacane od lipca 2009, ale tez wtedy był złożony wniosek.

W mojej sytuacji ZAWSZE mamy wypłacane od dnia ważności orzeczenia. To, że wniosek jest złożony w marcu nie oznacza, że orzeczenie będzie od marca ważne. Aczkolwiek przeważnie te daty się pokrywają.

Madzia - pytałam dziś lekarke o ten zasiłek opiekuńczy czy pielęgnacyjny (nie wiem dokładnie jak się nazywa)
powiedziała że Marcin się raczej nie kwalifikuje (generalnie astma, problemy z wchłanianiem)
a i tak najpierw trzeba złożyć wniosek do komisji (jakoś ją nazwała) i ona decyduje czy będzie przyznany ten zasiłek czy nie, bo stwierdza czy dziecko jest niepełnosprawne

Ja co prawda nie mam dziecka z astmą ale co wiem to napiszę zasiłek pielęgnacyjny przysługuje jeśli macie orzeczenie o niepełnosprawności. Musisz wypełnić wniosek (wypełnia go także lekarz) i złożyć do Zespołu ds orzekania o niepełnosprawności (u nas mieści się taki w Urzędzie Wojewódzkim). Do wniosku dobrze jest dołączyć wyniki badań, miałam także kserokopie kart wypisowych ze szpitala, ksero kart z przychodni - no po prostu wszystko co świadczy o chorobie dziecka. Wiem, ze na stmę takie orzeczenie się należy ale to pewnie zalezy od komisji. Składasz wniosek i czekasz na Komisję. Zaiłek pielęgnacyjny 153 zł nalezy się niezależnie od dochodu.

czy któraś z was może składała wniosek ?
prawda to że aby uzyskac pozytywną dopinie potrzebna jest batdzo duża ilość dokumentacji medycznej i z hospitalizacji?
mały ma stwierdzone atopowe zapalenie skóry i przewlekłe zapalenie skóry
wcześniej nie staralismy sie bo nie mnieliśmy testów skórnych tylko z krwi , i za dwa tygodnie idziemy na testy i pediatra kazała nam składac wniosek ?
jak to wszystko wyglada w przybliżeniu?


orzeczenie mamy od lipca 2009 (Domi urodzona w kwietniu 2009) wniosek złożony w kwietniu 2010 (w 2009 ze względu a próg dochodowy, a te trzy miesiące 2010 byłam na wychowawczym) w maju otrzymałam pierwszą wypłatę zasiłku za kwiecień i maj. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne mamy wypłacane od lipca 2009, ale tez wtedy był złożony wniosek.

I jeszcze dodam - jesteś pewna, że orzeczenie macie ważne od lipca 2009? A nie początkową datę niepełnosprawności?


Jeśli wniosek o zasiłek pielęgnacyjny złoży się w ciągu 3 miesięcy od wydania orzeczenia, zasiłek wypłacany jest od dnia złożenia wniosku o orzeczenie.
Złożyłam wniosek w kwietniu, orzeczenie otrzymałam w czerwcu, o zasiłek złożyłam w licpu i właśnie przyszły mi pieniądze z wyrównaniem od kwietnia.
wkleję jeszcze treść ustawy.

ustawa o świadczeniach rodzinnych
Art. 24. 1. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się na okres zasiłkowy, z wyjątkiem świadczeń, o których mowa w art. 9 i art. 14-17.
2. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.
2a. Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Może komuś się przyda.

Pozdrawiam.


a no widzisz to już wszystko jasne

Juscia u nas też były problemy z leżeniem na brzuszku. Tez kombinowałam na różne sposoby tak jak Asia podpowiada. Ale tak naprawdę Bartek polubił leżenie na brzuchu dopiero jak nauczył się sam przekrecać. U Was może być podobnie. Też ciągle go do czegoś zmuszaliśmy bo lekarze nam mówlili ato opóźnienie w tym a to w tamtym, więc próbowaliśmy go zachęcić. Wściekał się dopóki sam nie osiągnął danej umiejętności. teraz np. zaczął raczkować. wcześniej kazali nam ćwiczyć rączki, które niby miał za slabe właśnie przytrzymując go w pozycji do raczkowania. Protestował okropnie, a teraz całe dnie spędza w tej pozycji.

Wniosek składamy bo z tego co wiem już sam oczopląs "uprawnia" (przepraszam za takie słowo) do orzeczenia, a u nas dochodzi jeszcze słaby wzrok. Potem składa się wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, który wprawdzie za duzy nie jest ale zawsze coś, a jeśli któraś z Was nie pracuje to jeszcze dodatkowe zasiłki (nie pamiętam teraz dokładnie jakie) ale wychodziła z tego całkiem przyzwoita suma. Poza tym mamy wtedy refundację wielu różnych rzeczy np.podłogi antyposlizgowe specjalne dla dzieci ze słabym wzrokiem, albo komputery ze specjalnym oprogramowaniem (to już do szkoły), które są potwornie drogie. Całe życie płacimy składki na ubezpieczenia i uważam że to się naszym dzieciom po prostu należy. Skoro w jakiś sposób mozemy ułatwić im życie to powinnyśmy to zrobić.