Moje codzienne smutki i radości :)

Mój mąż złożył dzisiaj wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Zatem okres wypowiedzenia kończy się 28.02.07. Złożył też wniosek o udzielenie urlopu wypoczykowego tj.10 dni urlopu zaległego
i 6 dni urlpu za bieżący rok (po 3 za I i II br.) Pracodawca zaproponował mężowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ale już z końcem stycznia br. i wypłatę pieniędzy za urlop w wymiarze 13 dni.Jako że mąż nie jest zainteresowany
ekwiwalentem za urlop tylko faktycznym jego wykorzystaniem , nie przyjął propozycji pracodawcy ( odpowiedział, że musi sie zastanowić).Pracodawca podkreslił, że w tej sytuacji nie musi udzielać mężowi urlopu( o tym zresztą mąż wiedział) i nie udzieli tego urlopu. Mąż nie chciał być bardzo szczerym w stosunku do pracodawcy i nie infirmował go, że wyjażdza do pracy za granicę. Uznał, że nie ma takiej potrzeby i nie ma to dla nikogo żadnego znaczenia jednak wyjeżdżałby w czasie urlopu i brak tego urlopu troche komplikuje nasze plany. Mam zatem troche śmiałe pytanie: czy w czasie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może uznać, że pracownik porzucił prace jeżeli złoży wniosek o urlop i nie stawi się w miejscu pracy? Tak właśnie mąż zamierza postąpić. Jakie będą skutki prawne takiego postepowania?

Jestem zatrudniona na umowę o pracę do listopada 2010 r. Za trzy tygodnie przyjdzie na świat moja córeczka. Chciałabym po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wykorzystac zaległy urlop za rok 2007 w wymiarze 12 dni, urlop za rok 2008 w wymiarze 26 dni i jednocześnie złozyc wniosek o urlop za rok 2009 również w wymiarze 26 dni, a następnie przejśc na urlop wychowawczy, minimum do końca 2009 roku, z możliwością jego przedłużenia.
Czy w związku z powyższym:
1. mogę złozyc jednym pismem wniosek o wykorzystanie wszystkich urlopów wypoczynkowych tj. za rok 2007, 2008 i 2009? i złożyc go jednocześnie z wnioskiem o urlop macierzyński?
2. pracodawca musi wyrazic zgodę na piśmie na udzielenie mi powyższych urlopów, jak również urlopu wychowawczego, czy też mogę wysłac wnioski pocztą za potwierdzeniem odbioru, bądź złozyc je w sekretariacie firmy za potwierdzeniem odbioru?


Z góry dziękuję za pomoc


Czy w związku z powyższym:
1. mogę złozyc jednym pismem wniosek o wykorzystanie wszystkich urlopów wypoczynkowych tj. za rok 2007, 2008 i 2009? i złożyc go jednocześnie z wnioskiem o urlop macierzyński?

Urlopu macierzyńskiego pracodawca udzieli Tobie na podstawie zaświadczenia lekarskiego zawierającego datę porodu.
Nie możesz we wniosku o urlop wypoczynkowy ująć urlopu z 2009r., bowiem nie nabyłaś jeszcze do niego prawa.
W chwili obecnej możesz wystąpić o udzielenie urlopu zaległego i tegorocznego.

Mam pytanie. Nasz nauczyciel nabędzie prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia z dniem 1 września 2010r. ponieważ wtedy minie mu 7 lat pracy w szkole. Jednakże już teraz nauczyciel przyniósł orzeczenie lekarskie o udzieleniu urlopu od 1 września do 31 sierpnia. oraz wniosek o udzielenie urlopu. Moje pytanie jest następujące czy dyrektor już teraz może wyrazić zgodę na udzielenie tego urlopu czy musi poczekać aż nauczyciel nabędzie do niego prawo i dopiero wtedy wydać decyzję???. Bo z moich obliczeń wynika że nauczyciel nabędzie prawo do urlopu dopiero od dnia 2 września.

niestety z braku czasu i chwilowego zainteresowania autorow aktywna praca ( w koncu sa wakacje, nie? ) strona nie dziala pod Opera i na razie nie wyglada, aby mialo byc to zmienione w najblizszym czasie. Wszelkie chwilowe problemy z jej dzialaniem w postaci "nieistnienia" sa wina serwerow TPsa, na ktore wyrzej wymienieni autorzy nie maja zadnego wplywu. Przewidywany czas rozpoczecia ponownych prac nad systemem to wrzesien, o ile jeden z tychze autorow odwalajacy najwiecej czarnej roboty nie wybierze sie na 9-miesieczny kurs spadochronowy w 6 pomorskiej brygadzie desantowo szturmowej. Teoretycznie temat moglby pociagnac jeden ze wspolautorow, ale z ubolewaniem oswiadczamy, ze udaje sie na "edukacje", w miejsce gdzie faceci chadza w spodnicach a na lakach porastaja owieczki.
dadatkowym faktem jest zagadnienie, czy wogule System Dergast nalezy konczyc. W koncu przez te wiele lat prac nad nim wszyscy przyzwyczaili sie, ze zarowno sam system jak i wszystko z nim zwiazane jest tworem wiecznie nieskonczonym. Zmiana tego stanu rzeczy mogla by zle wplynac na opinie publiczna, zdestabilizowac sytuacje gospodarczo-spoleczna w krajach trzeciego swiata i ogolnie nie zrobic nic dobrego. Wszelkie pytania, skargi, zazalenia i wnioski prosimi kierowac do cial tworczo-wakacyjno-rozleniwionego. Wykretnej wypowiedzi postaramy sie udzielic w trybie natychmiastowym 3 tygodni, o ile tylko pani kasia wroci z urlopu. (kim jest pani kasia???)

Wydaje mi się, że pytanie kwalifikuje się do wątku poniżej:

http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=23501 urlop nagrodowy

Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 162 poz. 1341

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 23 września 2002 r.

w sprawie wyróżniania żołnierzy.

(Dz. U. z dnia 3 października 2002 r.)
§ 16. 1. Urlop krótkoterminowy w wymiarze do pięciu dni może obejmować nie więcej niż jeden dzień ustawowo wolny od służby, a w wymiarze powyżej pięciu dni - nie więcej niż dwa dni ustawowo wolne od służby.
2. Żołnierzom należy umożliwić wykorzystanie urlopu krótkoterminowego nie później niż w ciągu trzydziestu dni od dnia udzielenia tego wyróżnienia, a w uzasadnionych przypadkach - nie później niż w ciągu sześćdziesięciu dni. Na wniosek wyróżnionego żołnierza urlop krótkoterminowy może być przez niego wykorzystany w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem.


miki


ojciec dziecka sklada wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w wymiarze 7 dni u pracodawcy, jezeli pracodawca zatrudnia ponizej 20 osob to taki zasilek wypłaca ZUS

W męża w pracy jest więcej niż 20 osób tzn ze firma wypłaci mężowi zasiłek za te 7 dni+ normalną pensję czy nie? A czy do wypłaty zasiłku też musi złożyć jakiś druk?


p.s. do Grzebiuszki małej muszki, co to urlop miała i do mnie nie zawitała :x
Uważaj muszko mała, bo trafisz na brzydala, co to z netu Ci paluchem grozi.....że tak się nie godzi :wink: NO
Kochana, wszystko to prawda, ale na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że ufff w końcu po 3 tygodniach urlopu udało nam sie złożyć wniosek o kredyt...hihihihi

zima wygląda u Was pięknie :D ...to gratuluję, a teraz będziesz czekała miesiąc na jego udzielenie i też nie wpadniesz ? :( :wink:


  Moja rada, to złożyć wniosek o urlop wychowawczy i wypoczynkowy jednym pisemkiem do pracodawcy.
Przykładowo:
...Wnoszę o udzielenie mi w okresie od 1 marca 2008 do 28 lutego 2010 roku urlopu wychowawczego.
Jednocześnie na mocy art. 163. par. 3 kodeksu pracy proszę o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego za rok 2008 (20 dni)
w okresie od zakończenia urlopu macierzyńskiego do rozpoczęcia urlopu wychowawczego, to jest w dniach 4 - 29 luty 2008.

Pismo takie należy złożyć na dwa tygodnie przed rozpoczęciem urlopu (w tym przykładzie do 19 stycznia).
Można wysłać za potwierdzeniem odbioru ale odpowiednio wcześniej, by do adresata dotarło na dwa tygodnie przed urlopem.

badania lekarskie a wypowiedzenie umowy
  Witam i prosze o poradę
Stan rzeczy: pracownica powróciła ze zwonienia lekarskiego powzej 30-dni do pracy po to tylko aby rozwiazac umowe o prace (zażadała przy tym nawet z rozpędu dni wolnych na poszukiwanie pracy). Czy pracodawca przed dokonaniem formalności związanych z rozwiazaniem umowy ma obowiazek skierować ją na badania lekarskie ? Czy też wypowiedzenie umowy przez pracownika ma jakby "pierszeństwo" przed tym obowiązkiem? Dodam , że faktycznia pracownica złozyla wniosek o dni na poszukiwanie pracy po czym nie czekajac na zgode pracodawcy na udzielenie urlopu poszla do domu i tyle ja widziano. Nie miala tez ochoty podjac skierowania na badania , choc to jest Zakład Pracy Chronionrj i z uwagi na stopien ulomnosci pracownikow nasz lekarz (rowniez posiadajacy uprawnienia nedycyny pracy) posiada wszelkie dane - aktualizowane, tak ze nawet nie musza tego skierowania jej dostarczac . Sąd w Iszej instancji stwierdzile, ze to co prawda jest przewinienie - caloksztalt zachowan pracownika ale nie nadaje sie do zwolnienia z art.52kp Pracodawca bowiem uznal, ze nalezy roziwazac umowe z winy pracownika

Pracodawca musi udzielić dnia na poszukiwanie pracy - nie musi udzielać urlopu wypoczynkowego (wówczas za niewykorzystany urlop musi zapłacić ekwiwalent).
Bezpieczniej jest posiadanie pewności, że pracodawca się zgodził na urlop. Nieprawidłowe jest złożenie wniosku i nie przyjście do pracy (chyba, że urlop wynika z zatwierdzonego planu urlopowego).

hmmm
a więc : Jeśli z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownik nie zdąży wykorzystać w całości przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.

Jak wyliczyć jego wysokość? Zasady wyliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy regulowane są rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).

Zgodnie z nimi, jako podstawę wyliczeń przyjąć należy:
składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej w miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu;
wynagrodzenie zmienne pracownika z okresu ostatnich 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.

Pracodawca ma OBOWIĄZEK udzielenia pracownikom urlopów w tym roku kalendarzowym, w którym pracownicy nabyli do nich prawo. A pracownik musi z nich skorzystać. Odstępstwo od tej zasady jest możliwe tylko w przypadku przesunięcia terminu urlopu, jego przerwania lub odwołania z urlopu.

Może być też taka sytuacja :

Nieudzielenie przez pracodawcę zaległego urlopu w odpowiednim terminie nie upoważnia jednak pracownika do samodzielnego rozpoczęcia urlopu. O udzieleniu urlopu decyduje zawsze pracodawca, a wniosek urlopowy pracownika nie jest dla niego wiążący. Może się bowiem zdarzyć, że obecność pracownika w miejscu pracy jest niezbędna dla normalnego funkcjonowania zakładu. Pracownik, który samowolnie rozpoczyna zaległy urlop, naraża się na zarzut ciężkiego naruszenia swoich obowiązków.

WIĘC :
Wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego jest możliwe tylko wyjątkowo. Dopuszczalne jest to tylko w sytuacji niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W przypadku gdy pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę albo umowa taka wygaśnie, pracodawca nie może wypłacić ekwiwalentu w zamian za urlop, który może być jeszcze wykorzystany w naturze.