Moje codzienne smutki i radości :)


Witam wszystkich na forum. Od niedawna interesuję się kotłami na ekogroszek i miał, ponieważ planuję modernizację swojej kotłowni i szukam odpowiedniego kotła. Mam pytanie do fachowców: czy spalanie miału w kotłach z podajnikiem ślimakowym jest możliwe tylko i wyłącznie z z palnikami typu "brucer"?
Otóż pytam dlatego,że producent kotłów w Tczewie zapewnia, że jego kotły są przystosowane do spalania miału (oprócz ekogroszku). Zapytałem panią z działu handlowego ,czym się różni ich palnik od tradycyjnych spalających tylko ekogroszek? Pani odpowiedziała, że niczym, różnica jest tylko w budowie ślimaka.
Czy to możliwe??? Podobno nie jest to również obrotowa retorta...
Tak spalanie miału w kotłach ślimakowych jest możliwe.
Nie, brucer nie jest jedyny.

Jeden z najdłużej pracujących na rynku palników obrotowych do spalania miału robi firma Ardeo, model AZP-MR oraz AZP-MRŻ. Obecnie można mówic o 3generacji. Dodano wygodny mechanizm półautomatycznego czyszczenie strefy napowietrzania, robi sie to dźwignią pod koszem, wykonując ruchy przód-tył 3-4krotnie.
Palnik obrotowy AZP-MRŻ ma żeliwne palenisko, zewnętrzną głowicę obrotową, elementy palnika obrotowego zgłoszone sa do ochrony patentowej.
Ten palnik wykonuje częściowy ruch w lewo i częsciowy w prawo. Ruchoma głowica zrywa spieki paliw miałowych, dzięki czemu popiół z miału wygląda trochę lepiej jak w brucerze.
Palnik ma też dużą gardziel zsypową kosza, dzięki czemu nawet lekko wilgotne miały nie wieszają się w koszu.
Przeciwuzwojenie jest od strony kosza dla zruszania wilgotnego miału oraz po stronie paleniska, aby opał byl wypiętrzany bez dźwięków i efektów zbędnego kruszenia.
Takie przeciwuzwojenie ma tez po stronie paleniska brucer oraz ekoenergia.

Innym palnikiem obrotowym do spalania miałów jest model Pancerpol PPSM, tutaj obrotowa koronka jest wewnętrzna. Minus tego palnika jest taki,że paliwo nadal wypychane jest po tzw. fajce, w efekcie przy dłuższym paleniu miału, szczególnie wilgotnego może dochodzić do odłożenia się i ubicia pyłu pod koniec ślimaka w tej fajce co w konsekwencji powoduje zrywanie zawleczek. Lepiej w tym palniku okresowo przepalać suchym ekogroszkiem.
Instrukcja napisana perfkecyjnie. Wszystko na fotkach wyjaśnione, pokazane jak czyścić, jak konserwować, jak zmienić zawleczkę.

Zaletą palników AZP-MRŻ oraz PPSM jest dokładniejsza instrukcja obsługi jak przy brucerze. Przy brucerze to producent kotła musi w dtr dopisać podstawowe sprawy związane z konserwacja i eksploatacją tego palnika.

Kotły tzw. uniwersalne pod względem paliw:

Kotły tłokowe, w zależności od producenta różne paliwa podstawowe.
np. kocioł tłokowy typu Opal spala jako paliwo podstawowe ekogroszek, można też spalać tzw. grysik- Gs. 4-20mm czy dobrej klasy miał węglowy z węgla 31,31.2,32,32.1. Można te paliwa mieszać z pelets lub spalać okresowo sam pellets ze względu na wysoki stopień zabezpieczenia kosza przed cofką płomienia.

Kotły ślimakowe:
uniwersalne to takie, które mają tzw. retortę obrotową. Na rynku występują 2 rodzaje tych retort, tj. retorta z obrotem wewnętrznym oraz z obrotem zewnętrznym. Najdłużej na rynku jest palnik z obrotem zewnętrznym, oferowany przez Ardeo, na rynku już 3generacja. Jedyny palnik z systemem półautomatycznego czyszczenia palnika. Wykonany ze stali (normalnej i żaroodpornej). Stosują go m.in. Dziubarczyk, Simar czy SEKOM. Palnik azp-mr spala miał, ekogroszek i mieszanki z pellets. System 3fazowy nawiewu powietrza, specjalna konstrukcja ślimaka, największa na rynku gardziel kosza. Ślimak wzrusza od strony kosza miał, aby nie zawieszał się w zbiorniku, przeciwuzwojenie z drugiej strony wypulchnia go na palnik.

Palnik z obrotem wewnętrznym tutaj liderem jest śląski producent retort, firma Pancerpol, od krótkiego czasu 2generacja na rynku, poprawiono niezawodność koronki obrotowej, zmieniono odlew palnika, jest rodzaj "mexican hut", który dłużej przytrzymuje miał w strefie spalania. Ślimak stalowy, wymiar dziury od strony kosza identyczny jak w ekogroszku, zatem miał tylko zupełnie suchy i dobrej jakości. Z tym palnikiem m.in. model skam-p z sekom, więcej producentów sugeruje sam producent palnika-firma pancerpol.

Jest też palnik brucer, innowacja 2008/9, palnik całkowicie żeliwny z tzw. paleniskiem szczelinowym. Nietypowy kształt palnika- prostokąt. Ślmak podający żeliwny, żeliwny korpus. Pod względem żywotności ślimaka jak zapewnia producent min. 4krotnie dłuższa żywotność w porównaniu do ślimaka stalowego. Przewidziany do spalania miału i groszku w granulacji 0-31,5mm. Oferowany w kotłach m.in. sekom model skam-p premium brucer, kotłach firmy tilgner, czy kotłach firmy cichewicz.

Do tego dochodzą kwestie sterowania. Można mieć klasyczny tradycyjny sterownik, sterownik ze strefami lub sterownik z algorytmem pid, który sam dobiera dawki paliwa i siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło.

Wybór tzw. uniwersalnych rozwiązań jest zatem spory, choć należy raczej przyjąć jako paliwo podstawowe ekogroszek a słowo paliwa zastępcze traktować bezpośrednio. Obecnie coś dla siebie znajdą zwolennicy konstrukcji tłokowych (do których należę) oraz zwolennicy konstrukcji ślimakowych.

"Chyba popełniłem błąd odnośnie producenta bo na stronach Zębca stosowane są palniki pancerpol w starszym modelu KP C
Mój jest KP i nie mogę się doczytać w instrukcji jaki producent jest( być może ten sam).Obudowa palnika jest prostokątna i jest wyczystka na dwie śrubki 8.Obudowa kończy się lekkim skosem .Retorta(żeliwna) ma ok. na wyjściu 12 cm.Ruszt ma średnicę zewnętrzną ok 26 cm a wewnętrzną ok 13 cm.Napęd Nord,przełożenie 1 do 900 i silnik o mocy 90W.Dmuchawa 1700 na min.Producentem ślimaka jest ADAMEX-Hucisko
Rzeczywiście problem z koszem jest taki że jest przyspawany do rury w której pracuje ślimak, ta z kolei do płyty palnika.Palnik Brucer jest za krótki a gdyby go przykręciło się do kołnierza pieca to ogień z palnika byłby przy samej ścianie pieca "

Producentem palnika jest w Twoim kotle pewnie Adamex-hucisko.

Pogratulować pomysłowości w tym zestawieniu. Twój kocioł KP ma 2 kanały pionowe za palnikiem, wymagają one zatem czyszczenia od góry i wybrania syfu gdzieś dołem, pewnie wyczystkę masz za koszem, jak wąska kotłownia i brak dojścia to nawet kosza nie możesz zdemontować, bo jest przyspawany. Genialne, nie ma co. Do wyczyszczenia bocznej wyczystki w wąskiej kotłowni trzeba wyjąc palnik z przyspawanym koszem, to już jest szczyt wygody.

Zatem wybór masz otwarty, jak chcesz zmienić palnik na obrotowy, mozesz wybrac albo pancerpola, tutaj drobna uwaga, mocowanie dmuchawy jest pod ślimakiem, ale wychodzi też jego limitowana seria, która mocowanie dmuchawy ma z boku - ramka jest rozbudowana na szerokość zamiast na wysokość.
Pancerpol obrotowy ma od krótkiego czasu nowy odlew paleniska, dysponuje podstawowymi wcześniejszymi danymi o jego wymiarach:
Od ramki do końca paleniska 390mm
Od ramki mocującej do środka paleniska 240mm

Wygodniejszy do przeróbki będzie pewnie palnik ardeo, mocowanie dmuchawy jest na górze, zatem ten palnik można dość nisko wpuścić w wymiennik kotła.
AZP-MR 25kw ma wymiary:
Od ramki mocującej do końca talerza obrotowego 370mm
Od ramki mocującej do końca palnika wewnątrz paleniska 430mm
Talerz obrotowy fi.280mm
Cała długość palnika to 1190mm